USSD

Oceń ten artykuł
(1 głos)
USSD Źródło: kenneyjacob.com

USSD czyli Unstructured Supplementary Service Data - jest to usługa używana w sieciach GSM i UMTS, umożliwiająca bezpośrednią komunikację pomiędzy telefonem komórkowym a poszczególnymi elementami sieci komórkowych. Polega ona na nawiązywaniu sesji przez użytkownika korzystającego z usług USSD i utrzymywaniu połączenia radiowego aż do jej zakończenia.

Opłata nie jest pobierana za połączenie, ale za każdą wiadomość otrzymaną w ten sposób, przy czym przypomina usługę SMS. Wiadomości USSD charakteryzują się tym, że nie istnieje możliwość ich przechowywania i przesyłania dalej, tak jak w SMS. Czasy reakcji dla usług interaktywnych USSD są krótsze niż te używane do SMS.
USSD wykorzystywane jest na przykład do aktywowania usług, rozmów przychodzących, zasilenia konta za pomocą telekodu lub sprawdzania dostępnego limitu na koncie. Można zmierzyć, ilu klientów odpowiedziało na kampanię, jakie opcje wybrali, w jakim czasie skorzystali z usługi, oraz wiele, wiele innych.

Zalety USSD:

  • > Prowadzenie dialogu
  • > Na ogół tańsze niż zwykły SMS
  • > Komunikaty przesyłane są w czasie rzeczywistym
  • > Obsługiwane przez większość telefonów
  • > Docierają szybciej niż SMS
  • > Nie zapisują się w skrzynce odbiorczej telefonu
  • > Udostępniają wybór opcji w jednej wiadomości

Obsługa wysyłania i odbierania operacji USSD zaimplementowana jest w każdym telefonie komórkowym działającym w standardzie GSM lub UMTS. Każdy terminal potrafi prawidłowo zinterpretować wprowadzany ciąg znaków jako żądanie wysłania operacji USSD, odpowiednio wyświetlić odpowiedź, która została przesłana z sieci, lub wejść w tryb edycji odpowiedzi na operacje USSD zainicjowaną przez sieć. Oferowane jest też odpowiednie API, które może być wykorzystane przez odpowiednie aplikacje.

Więcej z tej kategorii: « Voice IVR MMS QR »