SMS Premium

Oceń ten artykuł
(1 głos)

SMS Premium to usługa o podwyższonej opłacie. Wiadomości SMS Premium działają na skróconej cztero- lub pięciocyfrowej numeracji zaczynającej się od cyfry siedem lub dziewięć. Kolejne cyfry informują o koszcie wysyłanej wiadomości SMS. Za wysłanie SMS-a na takie numery operatorzy pobierają opłatę, która jest jednakowa dla wszystkich użytkowników telefonów komórkowych i nie zależy od operatora ani od taryfy abonenta.

Taka usługa SMS jest używana w konkursach radiowych i telewizyjnych, głosowaniach itp. Pierwsze w Polsce serwisy SMS Premium zostały uruchomione 1 marca 2001 r. przy okazji programu Big Brother emitowanego w TVN.

Dla numerów 7000-7099 opłata za SMS wynosi 0,50 PLN + 23% VAT, z wyjątkiem sieci Plus, gdzie: dla 7050-7099 — 0,75 PLN + 23% VAT. Dla kolejnych rozpoczynających się od 7, druga cyfra jest to ilość złotych netto.
Przykładowo:

  • > 71xx - 1 PLN + 23% VAT
  • > 72xx - 2 PLN + 23% VAT,
  • > 73xx - 3 PLN + 23% VAT itd.

W przypadku SMS Premium rozpoczynających się cyfrą 9, opłata jest określona przez drugą i trzecią cyfrę, np. SMS wysłany pod numer 914xx kosztuje nadawcę 14 PLN + 23% VAT, a na 927xx — 27 PLN + 23% VAT (dane na 2011 r. UKE).

Sposoby chroniące przed nadużyciem:

  • > Umożliwienie blokady wszystkich numerów o podwyższonej płatności na żądanie abonenta;
  • > Ustanowienie limitu kwotowego na usługi telekomunikacyjne i/lub na usługi o podwyższonej opłacie;
  • > Rejestracja dziecka jako użytkownika telefonu.

Poniżej film przygotowany przez UKE o usłudze SMS Premium Rate.

Powiązane artykuły (wg słów kluczowych)

Podobne filmy

Film o usłudze SMS Premium przygotowany przez UKE.
Więcej z tej kategorii: « SMS SMS Flash »